Mersİn Gümrüklü Antrepocular Derneğİ

Megad

Cilvegözü ve Öncüpınar Sınır Kapılarında Yaşanan Beklemeler
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmede, Öncüpınar Gümrük Müdürlüğü'nün karşısında bulunan Suriye’nin Bab El Selame Gümrük Kapısında ve çevresindeki Suriye topraklarında devam eden olumsuzluklar nedeniyle, ülkemizden gönderilen eşyaların yükleneceği Suriye plakalı araçların Müdürlük sahasına gelememesinden dolayı, Kapının açık olmasına rağmen Türk TIR araçlarındaki eşyaların Suriye’li araçlara aktarılamadığı, 06.02.2014 itibariyle kapı önünde 800 (sekiz yüz) TIR aracı sırada beklediği iletilmektedir.  

Bununla birlikte, Öncüpınar Gümrük Müdürlüğünün günlük işlem kapasitesi göz önüne alındığında gerek ihracatçıların gerekse nakliyeci firmaların zor durumda kalmamaları ve araç yığılması sonucu oluşabilecek olumsuz durumları (hırsızlık, gasp, sırada öncelik kavgaları vs.) ortadan kaldırmak için iç gümrük idareleri ve diğer sınır kapılarından Suriye'ye çıkış yapmak üzere ilgili sınır kapısına 16.02.2014 tarihine kadar araç sevk edilmeyeceği aktarılmıştır. 

Ayrıca, Cilvegözü Gümrük Müdürlüğünden alınan bilgiye göre Babel-Hava Sınır Kapısı ve çevresinde zaman zaman yaşanan çatışmalar nedeniyle bugün ’den (11.02.2014) geçerli olmak kaydı ile 1 hafta süreyle Cilvegözü Sınır Kapısının TIR trafiğine kapatıldığı aktarılmıştır. Gelişmelere göre Sınır Kapısının kapalı kalma süresinin uzayabileceği de bildirilmektedir. UND Antakya temsilciliğinden alınan bilgiye göre, Suriye tarafındaki sıkıntılar nedeniyle Cilvegözü'nde yaklaşık 30 kilometreyi bulan TIR kuyruğu olduğu bilgisi edinilmiştir. 

Saygılarımızla bilgilerinize rica ederiz. 

MEGAD YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI